top of page

Yiğit Özen, born in Istanbul in 1994, blends art, architecture, and technology in his work. He completed his high school at Saint Joseph French High School in Istanbul, followed by a degree in Architecture from Istanbul Bilgi University. He then furthered his studies with a master's in Architectural and Urban Design at Politecnico di Milano.

Since 2017, Özen has been working on various projects that mix art and architecture with virtuality or Metaverse, using both technical skills and creative insight. In 2021, he founded DFW to explore virtual design, focusing on architecture, design, fashion, and experiential projects. Under the alias decentralize*, he also engages with physical mediums, experimenting with form and color.

In 2023, he designed a digital museum to house around 1000 of his artworks, merging his interests in art and technology. His art often features imaginative takes on contemporary or dystopian themes, while his photography experiments with concepts of speed, time, and abstract proportions. His work with DFW investigates how to minimally define space and objects in a gravity-less, material-less virtual environment.

Özen's commitment to exploring the intersection of virtual architecture and design with virtuality has been recognized in competitions, notably inventing a Virtual Theater experience in the browser and securing a first-place win at RedDAO with C2W, a 16-avatar collection he designed.

Yiğit Özen, 1994 İstanbul doğumlu, sanat, mimarlık ve teknolojinin kesiştiği noktada yenilikçi çalışmalarıyla decentralize* mahlasi ile tanınan bir isimdir. 

İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesi'nden mezun olduktan sonra, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde lisans eğitimini tamamlamış ve ardından Politecnico di Milano'da Mimari ve Kentsel Tasarım üzerine yüksek lisans yapmıştır. 2017 yılından itibaren, sanat ve mimarlıkta bağlamsal ve teknik anlamda çeşitli melezler üzerine bagimsiz veya fonlanmis projeler ve araştırmalar yapmaktadır.

2021 yılının sonlarında kurduğu DFW ile mimari, tasarım, moda ve deneyimleri kapsayan virtual design alanında çalışmalarını sürdürürken, decentralize* mahlası altında fiziksel medyumlar üzerinde forma ve renge odaklanmış çalışmalar yapmaktadır. 2023 yılında, altı yıl boyunca ürettiği yaklaşık 1000 sanat eseri için dijital bir müze tasarlayarak sanat ve teknolojiyi Neue Dojo Galerisi'nde birleştirmiştir.

Resimlerinde ağırlıklı olarak, güncel ya da distopik temalarla işlenen, çocuksu kötü adamların çarpık vücutlarının figüratif temsillerine yer verirken; fotoğraflarında hız, zaman ve rafine soyut proporsiyonların donuk temsillerini sunmaktadır. DFW ofisinin işleri, mekansallığı ve nesneselliği yercekimsiz ve malzemesiz konturlarla nasıl en minimal şekilde tanımlayabileceğini araştıran virtual deneyler olarak tanımlanabilir.

Özen, DFW ile sanal mimari ve tasarım yarışmalarında aldığı ödüllerin yanı sıra, Virtual Theater deneyimini icat etmiş ve tasarladığı 16 avatarlık koleksiyon ile RedDAO'da birincilik kazanmıştır. 

AWARDS / MENTIONS 
Creatorverse Buildathon by Parcel x PangeaDAO, Music Venue, 2022, Winner
Creatorverse Buildathon by Parcel x PangeaDAO, Meeting Space, 2022, Runner-Up
Grant Program by EnterDAO’s Landworks, Fashion Venue, 2022, Winner
Grant Program by EnterDAO’s Landworks, Headquarters, 2022, Winner
Top 50 Creators of Metaverse by Metamundo, 2023
CryptoCubes by Han, 2023, Runner-Up
VCA x Draup Virtual Fashion Residency 1st Prize, selected by RedDAO, 2023
MONA 3D Objects Buildathon, Center Pieces, 2024, Honorable Mention

TALKS 
Virtual Show & Tell at Hyperfy, Hosted by untitled, xyz- 2023
VCA Mentorship, 6th Cohort, Architecture in the Metaverse - 2023
Opening Keynote, Digital Fashion Summit, Lifestyle Design Cluster, Creative Denmark -2024

EXHIBITIONS 
Power of the Nature @ Fabbrica Del  Vapore, Milano / ITA - 2019
The Art's Special Projects @ Fabbrica Del  Vapore, Milano / ITA - 2019
Communitas III: Digital Community by Kollektiv Kollektiv @ Kunsthaus Steffisburg / CH - 2021
New Freedom Think @ Mads Gallery, , Milano / ITA - 2022
Art Design @ Holy Art Gallery, London / UK - 2022
Klein Metaverse Event @  BabylonsNFT, Yacthingverse - 2022
DYOR @ Kunsthalle Zürich, Zurich/ CH -  2022
Creators of the Metaverse by Metamundo @ Art Basel Miami, Miami / USA - 2022
FIRST LOOK METAVERSE WATCH PARTY @MONA -2023
KODA by Polkadot @ Factory Berlin, Berlin / GER - 2023 
New Codes Exhibition by VCA, Draup, Mad Global @ Royal Institution, London / UK - 2023

IMG_3468--2.png
bottom of page